Solrosfrö Protein Pulver RAW Ekologisk (55% Protein)
Solrosprotein är en mångsidig växtbaserad proteinkälla med hög proteinhalt. Perfekt för tillverkare av sportnäring, snacks och kosttillskott. 100% ekologisk. Finns i olika förpackningsstorlekar hos Vehgroshop.
- Högt proteininnehåll från avfettade ekologiska solrosfrön.
- Naturligt fri från gluten, soja, laktos och ägg.
- Passar för smoothies, bakverk, köttsubstitut och funktionella livsmedel.
Vad är solrosproteinpulver?
Solrosprotein är en växtbaserad proteinkälla som utvinns ur avoljade solrosfrön. Det har ett högt proteininnehåll på 55 % och innehåller en liten mängd mättade fettsyror. Produkten är naturligt fri från gluten, soja, ägg och laktos och passar därför för olika dieter. Den är särskilt lämplig för veganer, idrottsutövare och livsmedelsproducenter som medvetet väljer växtbaserat och funktionellt.
En kraftfull källa till växtbaserat protein
Solrosproteinpulver RAW Ekologisk är en utmärkt källa till växtbaserat protein och utgör ett hållbart alternativ till animaliska proteiner. Tack vare förekomsten av essentiella aminosyror lämpar det sig för olika användningsområden inom sportnäring, funktionella livsmedel och kosttillskott.
Proteinet används ofta i produkter för en aktiv livsstil. Dessutom är detta pulver ett värdefullt alternativ för personer som är allergiska mot vanliga proteinkällor som mjölk, soja eller vete.
Användningsområden och användning av solrosprotein
Detta proteinpulver är mångsidigt. Det kan användas i proteinrika bakverk, köttsubstitut eller funktionella snacks. Du kan också blanda det i en smoothie, proteinshake eller med 250 ml vatten. Det passar även bra ihop med yoghurt, frukostflingor eller fruktjuice. Den neutrala smaken gör det enkelt att kombinera, särskilt för dem som vill använda växtbaserat protein som ersättning för animaliskt protein i sin kost.
Observera:
Denna produkt bör inte användas som ersättning för en hälsosam livsstil och en balanserad och varierad kost.
Vid vidareförsäljning av denna produkt måste konsumenten informeras om den maximala doseringen av produkten.
Köp ekologiskt solrosproteinpulver
Hos Vehgroshop finns produkten i olika förpackningsstorlekar. Oavsett om du handlar för grossist eller mindre produktion – vi har ingen minsta beställningsmängd (MOQ). Alla produkter levereras med fullständiga produktspecifikationer, analyseresultat och ursprungsinformation.
Kvalitet och ingredienser
Proteinpulvret består av 100 % ekologiska solrosfrön, utan tillsatser. För optimal hållbarhet: förvara tillslutet, svalt och torrt. Detta är protein av högsta kvalitet, färdigt att användas i högkvalitativa livsmedelskoncept med en växtbaserad karaktär.
| Artikelnummer | 59890-conf |
|---|---|
| Produktspecifikation | Specsheet |
| Ingredienser | Solrosfrö |
| Speciella Egenskaper | EKOLIGISK |
| Odlingens land | EU |
| Produktionsland | Österrike |
| Märke | Privat etikett |
| EAN | 8721306723487 |
| Privat märkning möjligt? | Ja |
| Rekommenderad användning | 20-30 g per dag. Rådfråga din läkare innan du använder produkter med hög koncentration av näringsämnen. |
| Energi (kcal/kJ) | 355Kcal / 1619kJ |
| Fetter | 8.2 g (saturated 1.2 g) |
| Kolhydrater | 9.6 g (sugars 4.6 g) |
| Fibrer | 16.0 g |
| Proteiner | 53.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Översatt från nederländska