Kakaopulver 20-22 Alkaliserad Theobroma Ekologisk
Ekologisk alkaliserat kakaopulver med 20–22 % kakaosmör. Mörk till färgen, mild i smaken och perfekt för lyxiga användningsområden som desserter och chokladdrycker.
från
excl. VAT
incl. VAT
från
excl. VAT
incl. VAT
/
Beräknar leveransdatum...
Browse to
För- och nackdelar
- Fyllig, krämig smak tack vare 20–22 % kakaosmörhalt
- Mörk färg och mild smak genom alkaliseringsprocessen
- Fint pulver som lätt blandas i drycker och recept
Details
Mer information
| Artikelnummer | 59420-conf |
|---|---|
| Produktspecifikation | Specsheet |
| Produktform | Pulver |
| Färg | Brun |
| Speciella Egenskaper | EKOLIGISK |
| Märke | Privat etikett |
| Privat märkning möjligt? | Ja |
| Rekommenderad användning | Tillsätt efter smak eller enligt recept. Perfekt för bakverk, desserter och varma chokladdrycker, där en mörk färg, en mild smak och en rik textur önskas. |
| Energi (kcal/kJ) | 407 kcal / 1690 kJ |
| Fetter | 21 g (saturated: 12.6 g) |
| Kolhydrater | 19 g (sugar: 0.5 g) |
| Fibrer | 27 g |
| Proteiner | 22 g |
| Salt | 0 g |
Recensioner
Djup smak för bakning
Fint kakaopulver för bakning och varma drycker. Löser sig bra och har en fyllig, något mildare smak på grund av alkaliseringsprocessen. Strukturen är fint. Förpackningen är snygg och förblir väl stängd. Nöjd.
Översatt från nederländska
Översatt från nederländska
– R. de Jong
Write Your Own Review
Kakaopulver 20-22 Alkaliserad Theobroma Ekologisk