Fonio Vit Ekologisk
Fonio Wit Ekologisk är ett afrikanskt sädesslag med små korn och kort koktid. Perfekt som alternativ till ris, couscous eller quinoa. Naturligt glutenfritt. Finns i olika förpackningsstorlekar.
- Kort koktid och lätt att tillaga
- Innehåller naturligt inga gluten och är lämplig för olika dieter
- Mångsidig att använda som ersättning för ris, couscous eller quinoa
Denna mångsidiga fonio är ett traditionellt spannmål från Västafrika. Tack vare den korta koktiden och de fina små kornen är fonio idealisk för den som söker ett praktiskt och näringsrikt alternativ till ris, couscous eller quinoa.
Vad är fonio?
Fonio är en spannmålssort som betraktas som det äldsta autentiskt afrikanska spannmålet. Detta spannmål växer i torra områden vid Saharas utkant, där det trivs på fattiga sandjordar och kräver lite vatten. Till skillnad från andra spannmål växer fonio även där bördig jord är sällsynt, vilket gör det lämpligt för hållbar odling och bidrar till att motverka ökenspridning och erosion.
Egenskaper hos afrikanskt spannmål
Kornen är små och ljusa och torkas och bearbetas efter skörd. Utseendet och strukturen liknar fin couscous. Förutom den vita varianten finns också svart fonio, men denna sort odlas i mindre utsträckning. På den europeiska marknaden ses fonio allt oftare som en intressant variation på andra spannmål som ris eller quinoa.
Användning och tillämpningar av kokt fonio
Användningsområdena för fonio är många. På grund av den korta koktiden och enkla tillagningen blir fonio snabbt klart. Kokt fonio har en mjuk, luftig struktur och en lätt nötaktig smak.
-
Använd fonio som ersättning för ris, couscous eller quinoa
-
Idealiskt för sallader, varma rätter eller som bas på bordet
-
Kan tillagas som gröt till frukost, jämförbart med havregrynsgröt
-
Även lämpligt att baka med eller mala till mjöl för bröd
För kokning använder du ungefär 1 del fonio till 2 delar vatten med en nypa salt. Låt koka kort och låt sedan stå och svälla.
Vad fonio innehåller i näringsämnen
Fonio är naturligt glutenfritt och innehåller inget gluten, vilket gör det lämpligt för en glutenfri kost och för personer med celiaki. Dessutom innehåller fonio naturligt kolhydrater, proteiner och fibrer.
Baserat på värden per 100 g innehåller fonio bland annat järn (18,57% RI), zink (18,50% RI) och koppar (36,00% RI). Det innehåller också magnesium (10,40% RI), fosfor (13,29% RI) och proteiner (14,00% RI).
Näringsvärdet för fonio jämförs ofta med andra spannmål, men det särskiljs av att fonio innehåller essentiella aminosyror som förekommer mindre ofta i exempelvis vete. Därför ses fonio som ett mångsidigt spannmål för olika produkter och användningsområden.
Varför välja Vehgroshop?
Hos Vegroshop väljer du ingredienser med fokus på kvalitet och flexibilitet:
-
Ekologisk kontrollerat och noggrant utvalt
-
Lämpligt för både små och stora mängder, utan minimum
-
Konsekvent kvalitet för bearbetning i olika produkter
-
Praktiskt i bruk genom snabb leverans och flera förpackningsstorlekar
Var kan jag köpa fonio?
Du kan enkelt beställa fonio hos Vehgroshop. Beställ idag och dra nytta av ett brett sortiment och snabb leverans. Nyfiken på
| Artikelnummer | 61620-conf |
|---|---|
| Produktspecifikation | Specsheet |
| Produktform | Pulver |
| Ingredienser | Fonio |
| Speciella Egenskaper | EKOLIGISK |
| Odlingens land | Burkina Faso |
| Märke | Privat etikett |
| HS-kod | 10082900 |
| Privat märkning möjligt? | Ja |
| Rekommenderad användning | Tillsätt efter smak |
| Energi (kcal/kJ) | 363 kcal / 1540 kJ |
| Fetter | 1.2 g (saturated: < 0.5 g) |
| Kolhydrater | 80 g (sugar: < 0.5 g) |
| Fibrer | 1.8 g |
| Proteiner | 7 g |
| Salt | < 0.01 g |
Översatt från nederländska